Svet-Stranek.cz
o všem, co ovlivňuje naše životy
Český občan diskutuje

Děkujeme přicházíme!:o všem, co ovlivňuje naše životy

Děkujeme přicházíme!

Nespokojení rodiče vyjdou do ulic 25. března 2011 v Praze, v Brně a Ostravě. Všimnou si tohoto pochodu politici a veřejnost i když nebudou mít rodiče žádná rukojmí?

Díky vládním škrtům v rámci sociálních dávek si rodiny s dětmi od 1.1. 2011 výrazně pohoršily. Porodné jen za první dítě, a to jen při omezených příjmech, podstatně nižší rodičovský příspěvek ve 4-leté variantě, nemožnost výběru varianty čerpání rodičovské dovolené, to je jen dílčí výčet změn, díky nimž se mnohé rodiny již brzy ocitnou na prahu chudoby a živoření.


Nově vzniklá neformální iniciativa Podpora rodin přináší „Petici na podporu rodin s dětmi“ adresovanou ministrovi práce a sociálních věcí Dr. Ing. JaromíruDrábkovi. Petice má klasickou i online verzi, v současné době je pod online peticí cca 1200 podpisů, tištěné verze kolují po celé republice. Petice bude panu ministrovi předána do 21. 03. 2011.


Rodiče si uvědomují současnou špatnou ekonomickou situaci, nicméně vládní škrty staví rodičovství do pozice „za trest“. Současná situace nahrává tomu, že založení rodiny se stává buď luxusem, nebo dobrodružstvím na hraně životního a existenčního minima.


Autoři petice předkládají návrhy řešení v těchto oblastech:

  • Porodné
  • Změny variant rodičovského příspěvku
  • Podpora pro vznik většího počtu mateřských škol a jeslí
  • Vytvoření motivačních programů pro zaměstnavatele
  • Příspěvek na péči o postižené dítě
  • Výživné
  • Sociálnípříspěvky

 

„Bylo to ten den, kdy mi přišel slavnostní dopis o tom, že  mi snižují rodičovský příspěvek na polovinu. Rozbrečela jsem se jako malá holka a řekla jsem si, že s tím musím něco udělat“ uvádí paní Erika Parkanová a dodává „došla jsem k nápadu založit skupinu na Facebooku. Chci bojovat za maminky a tatínky.“  


Ve stejnou dobu, kdy na sociální síti Facebook vzniká skupina Protest proti ubírání peněz maminkám,která má během jednoho měsíce fungování již přes 13.500 příznivců, vzniká také webová stránka www.podporarodin.wbs.cz, základ petice a organizace protestního pochodu.


Mladé rodiny nemají nikoho, koho by si vzali za rukojmí, nepřestanou se o své děti starat, nicméně chtějí vyjádřit svůj protest a nespokojenost.


Demografické stárnutí společnosti se v současnosti stává jedním z celosvětových problémů a sociální politika mu velmi nahrává. Kdo se o nás za pár let bude starat? Kdo bude za pár desítek let na stát vydělávat, když se dnes nebudou rodit děti?


Kontaktní osoby:

Bc. VěraSvobodová, aj.svobodova@seznam.cz,
+420 720 553 542,+420 720 147 813 /telefonicky až po 20:00/

Erika Parkanová,erika1parkanova@seznam.cz , +420 732 876 202